• Register

Pegida gelecegimizi tehdit ediyor

Pegida gelecegimizi tehdit ediyor

clisi’nin geleneksel yeni yıl resepsiyonu, belediye binasında Mainz Yabancılar Meclisi Başkanı Salim Özdemir’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Michael Eblin, Eyalet Milletvekilleri Rahim Schmidt (Yeşiller), Wolfgang Reichel (CDU), SPD Fraksiyon Başkanı Dr. Eckhard Lensch, yeni Mainz Emniyet Müdürü Reiner Hamm ve eski Emniyet Müdürü Karl-Heinz Weber, İş Ajansı Başkanı Strack, Wohnbau Başkanı Will ve Prof.Dr. Otto Filtzinger gibi isimlerin de aralarında bulunduğu yüzlerce kamu yöneticisi, sivil toplum örgütü temsilcisi, iş adamı ve vatandaş katıldı.

Burada yaptığı konuşmada yeni dönemde yapılacak seçimlerde aday olmayacağını vurgulayan Salim Özdemir, görev süresince kendisine gösterilen destekten dolayı salonda bulunanlara teşekkür etti.

Çalışmalar geleneksel hale geldi

Yabancılar için yerel seçimlerde oy verme hakkı, kültürler arası haftalar, spor yoluyla uyum, katılım ve demokrasi gibi konularda temel olarak mücadele ettiklerinin altını çizen Özdemir, “Bu yeni yıl resepsiyonu gibi birçok etkinliğimiz artık geleneksel hale geldi. Bizden sonra görev yapacak olan arkadaşlarımızın bu etkinlikleri daha ileri seviyelere taşıyacaklarından eminim. İnşallah önümüzdeki yıl, bu resepsiyona misafir olarak geleceğim” dedi.

PEGİDA çocuklarımız için tehdit

Konuşmasında son dönemlerde ortaya çıkan ırkçı PEGIDA yürüyüşlerine de değinen Özdemir, “Bir insan yabancılarla iletişim kurup, dost olmak yerine, onlara karşı neden kıtalar halinde yürüyüş yapar? Bunun nedenlerini araştırmamız lazım. Almanya’nın bizlere sunduğu çok kültürlü yaşama fırsatını iyi değerlendirerek, karşılıklı saygı ve hoşgörü içerisinde birlikte yaşamanın güzelliklerinden faydalanmalıyız” şeklinde konuştu. Bu ırkçı grupların Almanya demokrasisi ve birlikte yaşamı için hafife alınmayacak bir tehdit oluşturduklarını dile getiren Özdemir, “Bütün PEGIDA yanlılarını Nazi olarak damgalamak istemem ancak bu hareket çocuklarımızın geleceği için bir tehdittir. Bu gösterilerin vesile olduğu tek sevindirici nokta ise onlardan kat be kat fazla insan toplayan karşı gösteriler olmuştur. Almanya’da yaşayan halk ve ezici çoğunluk birliktelik istiyor” ifadelerini kullandı.

 

Menu

Kontakt