• Register

Alman Türk Bilim Akademisi’ne resmi açılış

Alman Türk Bilim Akademisi’ne resmi açılış

MAINZ – Alman Türk Bilim, Ekonomi ve Kültürler Arası Çalışmalar Akademisi’nin (DeTu) resmi açılışı, Mainz-Hechtsheim Bürgerhaus’da düzenlenen toplantıyla gerçekleştirildi.

Çalışmalar daha ileri götürülmeli
Mainz Başkonolosu Arif Eser Torun ve Mainz Anakent Belediye Başkanı Michael Ebling gibi isimlerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişinin katıldığı toplantıda konuşan DeTu Başkanı Salim Özdemir, Türkiye’nin ve Almanya’nın birbirleri için çok önemli iki partner ülke olduklarını söyledi. “İki ülke arasında ekonomik, siyasal ve kültürel birçok iş birliği projesi var. Üniversiteler arasında da belirli ölçüde bir iletişim kurulduğunu görüyoruz. Ancak gerek Almanya’da yaşayan Türk kökenli yurttaşlarımız, gerekse Türkiye’de her geçen gün daha etkin konuma gelen Alman firmalarının durumu göz önüne alındığında, bu çalışmaların daha da ilerletilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. DeTu’nun kuruluşunun bu çalışmalara katkıda bulunacağına inanıyoruz” dedi.

“Köprü olmak istiyoruz”
Açılış konuşmalarından sonra, Prof. Dr. Werner Nell’in konuşmasının ardından, Prof. Dr. Carla Schelle tarafından yönetilen bir panel düzenlendi. Panele Selim Özen (AWO-DeTu), önceki Mainz Emniyet Müdürü Karl-Heinz Weber, Gülsüm Günay, Yalis Akbaba (Mainz Üniversitesi) ve Rheinland-Pfalz Türk – Alman İş Adamları Derneği Başkanı Tibet Altıntaş konuşmacı olarak katıldı. Aynı zamanda DeTu Yönetim Kurulu Üyesi de olan Tibet Altıntaş, Türkiye ve Almanya arasında köprü oluşturmak istediklerini kaydederek, “Türkiye’nin çok büyük potansiyele sahip olan dinamik bir genç nüfusu var. Biz bu avantajı Alman disiplini ile birleştirerek, her ülke için de avantaj sağlayacak çalışmalar yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

kaynak:http://arti49.com/2015/04/18/alman-turk-bilim-akademisine-resmi-acilis/

 

.

Toplanti videosunu burdan izleyebilirsiniz

 

Menu

Kontakt